Redaktor Portalu – Portal od kuchni :-)

Zainspiruj się (i swoich uczniów też)!

Czy gadające głowy mogą być ciekawe? Czy dwudziestominutowe wideo z konferencji może zafascynować? Okazuje się, że tak. Oto portal TED.

Czy znają Państwo portal TED? Umieszczane są na nim wykłady wygłaszane przez błyskotliwych mówców - ekspertów lub pasjonatów przeróżnych dyscyplin. Ze skarbnicy TED-a możemy korzystać nie tylko jako nauczyciele, którzy chcą zilustrować swoje zajęcia ciekawym przemówieniem, ale też jako uczniowie, których nic tak nie zachęca do działania jak zaangażowany nauczyciel :-)

TED powstał w 1984 r. i był początkowo konferencją, która skupiać miała ekspertów z zakresu technologii, rozrywki i projektowania. Głównym celem TED-a było i jest "rozprzestrzenianie pomysłów, które są tego warte ("ideas worth spreading") - nowatorskich, inspirujących, pozwalających zmienić perspektywę. Początkowo wykłady były nagrywane i rozsyłane uczestnikom konferencji, by mogli się nimi dzielić z kolegami. Od 2007 r. TED umieszcza najciekawsze materiały wideo na swoim portalu, wszystkie na licencji Creative Commons BY-NC-ND, która umożliwia swobodne, darmowe udostępnianie, a więc również wykorzystanie ich w edukacji. Wszystkie wykłady opatrzone są napisami, często tłumaczonymi na wiele języków, w tym polski.

Ale starczy opisu, lepiej z TED-a korzystać, niż o nim czytać :-) Zachęcam do obejrzenia wykładu nie dość, że wygłoszonego z pasją, to jeszcze ciekawie zilustrowanego. O podwalinach obecnego modelu edukacji, o jego konsekwencjach, o konieczności zmierzenia się z rzeczywistością, w której tak trudno przewidzieć, jakie zawody będą potrzebne i o "przestymulowaniu" rozrywką opowiada (czasem kontrowersyjnie) Sir Ken Robinson: Ken Robinson: Changing education paradigms (wykład w języku angielskim).

Dorota Sidor